Psychologia inwestowania. Podejście behawioralne, a psychologiczne uwarunkowania podejmowania decyzji

Psychologia jest bardzo ważnym czynnikiem w inwestowaniu. To sprawia, że ​​nasze decyzje są mniej lub bardziej trafne. Jakie czynniki mogą wpłynąć na cenę akcji? Jakie są zagrożenia związane z posiadaniem akcji? Jak odnieść sukces na giełdzie? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Jakie ryzyka związane z posiadaniem akcji należy wziąć pod uwagę?

Chociaż inwestowanie w akcje wiąże się z dużym ryzykiem, możliwe jest również uzyskanie atrakcyjnych zwrotów. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zobaczyć opcje własności dla tego instrumentu finansowego tutaj. Należy jednak mieć świadomość, że istnieje wiele zagrożeń, które należy wziąć pod uwagę. Przykładem jest samo ryzyko systemowe, które wiąże się ze spowolnieniami gospodarczymi i kryzysami. Obejmuje to również ryzyko kursowe. Jeśli złoty będzie słabszy, realny zysk również okaże się mniej korzystny. Musimy zwrócić uwagę na ryzyko stopy procentowej, ale także na ryzyko polityczne – w tym drugim przypadku działania rządu mogą znacznie skomplikować działalność firmy.


Jakie czynniki mogą wpłynąć na cenę akcji?

Możemy wyróżnić co najmniej kilkanaście czynników, które mogą mieć wpływ na wycenę zapasów. Ważny jest zysk firmy i inne kluczowe wskaźniki – jeśli są wyższe niż oczekiwano, rynek pozytywnie reaguje na takie informacje. Równie ważne są dywidendy – firmy, które decydują się na ich podniesienie, mają tendencję do zwiększania swojej wartości. Wpływ mają również informacje makroekonomiczne. Nie można mówić o stanie rynku i branży. Kiedy światowa gospodarka kwitnie, przez większość czasu wartość akcji rośnie.


Jak odnieść sukces na giełdzie?

Jednym z kluczowych aspektów inwestowania w akcje jest konsekwencja – zlecenia kupna i sprzedaży muszą być wielokrotnie powtarzane. Na uwagę zasługuje trwałość – nasz system handlowy powinien trwać dłużej. Jeśli chodzi o inwestycje, ważne jest, aby kierować się własnymi odczuciami. Nawet pozornie bezpieczne transakcje mogą powodować straty i musimy być na to przygotowani. Warto również zwrócić uwagę na inwestowanie zgodnie z panującym trendem.


Gdybym spytał, jak w dwóch słowach opisać rynek akcji, myślę, że wielu powiedziałoby: kup, sprzedaj lub byki i niedźwiedzie. Inni natomiast poszli w stronę kolorów, mówiąc o zieleni i czerwieni. Zadałem sobie podobne pytanie, ale w związku z psychologią inwestycji. Na myśl przyszły tylko dwa słowa: strach i chciwość.


Warren Buffet kilkakrotnie użył tych samych słów w jednym ze swoich stwierdzeń: Bądź chciwy, gdy wszyscy się boją, bój się, gdy wszyscy chcą być chciwi.


To są dwa słowa, na których chciałbym się dzisiaj skupić w kontekście psychologii inwestycyjnej i udzielić porady, jak radzić sobie z tymi skrajnymi emocjami.


Strach i chciwość – dwie najważniejsze kwestie w psychologii inwestycyjnej

Jak zawsze zacznę od tego, co moim zdaniem jest dwiema skrajnościami ludzkiego zachowania. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w innych kwestiach psychologii inwestycji, polecam lekturę książki „Zawód inwestora giełdowego”. Naprawdę nie ma lepszego miejsca, aby zrozumieć, jak działa giełda z perspektywy ludzkich emocji. Ale książka to jedno i w praktyce często się boimy.


Strach towarzyszy inwestorom prawie codziennie. Przybiera wiele postaci, może to być:
strach przed stratą
strach przed otwarciem pozycji
strach przed przyznaniem się do błędu
strach, że rynek nas opuści i nie będziemy w stanie wygrać itd.


Zdarza się również, że wielu, a nawet zbyt wielu na rynku, którzy boją się . Strach może wtedy przerodzić się w zbiorową panikę, co zawsze znajduje odzwierciedlenie w panice sprzedaży.

Chciwość lub irracjonalne pragnienie kontroli. Każdy inwestor jest przynajmniej trochę chciwy. Widzę jednak szczególne przypadki chciwości, gdy inwestorzy:

są przekonani, że nie mogą stracić
są przekonani, że wiedzą wszystko o rynku
myśli tylko o giełdzie w kategoriach pieniędzy i zysku
Chociaż strach może być świetnym motywatorem, chciwość może prowadzić do prawdziwego zniszczenia. Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek, jak radzić sobie w obu sytuacjach.

Jak radzić sobie ze strachem

Strach najczęściej bierze się z braku konkretnego planu, niekomfortowego uczucia, braku wiary w siebie lub po prostu niewiedzy dokładnie, co robimy i dlaczego. Strach jest spowodowany głównie brakiem wiedzy i odpowiedniego przygotowania.


Najłatwiejszym sposobem ochrony przed strachem jest przygotowanie się do inwestowania. Zdecydowanie powinieneś zacząć tworzyć kompleksowy system inwestycyjny. Jednak nie każdy ma czas i wiedzę, aby coś takiego przygotować, zwłaszcza na początku przygody inwestycyjnej.
W tej sytuacji powinieneś pamiętać przynajmniej o kilku podstawowych rzeczach.

  1. Ustaw Stop Lossy
    Nie ma nic lepszego niż wyłączenie emocji i pozwolenie systemom transakcyjnym na podejmowanie decyzji bez Twojej interwencji, w oparciu o predefiniowane zasady.
  2. Naucz się zarządzać ryzykiem
    Poznaj przynajmniej podstawy. Zdecyduj z góry, ile możesz stracić. Więcej o prostych metodach zarządzania ryzykiem na giełdzie pisałem tutaj
  3. Odrób pracę domową i przygotuj się do inwestowania
    Oznacza to, że masz własną rutynę inwestycyjną. Każdy z nas musi się rozwijać. Jeśli szukasz inspiracji, mogę polecić dwa wpisy z archiwum bloga:
    Przygotowanie do handlu
    Dzień z życia tradera giełdowego
    We wszystkich powyższych wpisach podałem dość konkretne wskazówki, starając się zachować inspirację . element więc nic nie narzuca się górom.
    Radzenie sobie z chciwością
    Radzenie sobie z chciwością jest znacznie trudniejsze. Po pierwsze nie motywuje, więc oczywiście nie mobilizuje nas do rozwiązania problemu. Po drugie, trudniej jest doświadczyć, ponieważ przegrana jest częścią gry, więc trudno w nią wpaść.
    Jeśli jednak doświadczasz tego uczucia, mam dwie rady:
  4. Znajdź sobie przyjaciela inwestycyjnego
    Dusza, z którą możesz swobodnie dyskutować o tym, co dzieje się w Twojej głowie i na koncie czekowym. Zamiast tego nie powinien to być ktoś z twojej rodziny, ponieważ jesteś z nim również emocjonalnie związany. Jest to również przydatne, jeśli nasz partner nie inwestuje w te same firmy co Ty. Łatwiej mu oceniać twoje działania i obserwować je z dystansu.
  5. Naucz się zamykać pozycje i brać częściowy zysk
    Brzmi to jak banał, ale sprzedaż i zamykanie pozycji jest tak samo ważne jak otwieranie pozycji. Musisz nauczyć się nie tylko kiedy go sprzedawać, ale po prostu jak to zrobić.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.