Inwestor private equity Mutares miał za sobą pracowity miesiąc. Dzięki trzem przejęciom i jednemu wyjściu, monachijska firma była niezwykle aktywna. Podczas gdy sprzedaż Nordec Group Oy fińskiemu konsorcjum nabywców sprawia, że roczne cele wydają się być osiągalne, Mutares kontynuuje niedawne przejęcie zakładu produkcyjnego skrzyń biegów od Magna Group we Francji oraz przejęcie duńskich i polskich autobusów oraz serbskich działalności biznesowej Grupy Arriva od Deutsche Bahn wykrzyknikiem po stronie przejęcia. W ekskluzywnym wywiadzie dla 4investors.de CIO Mutares Johannes Laumann wyjaśnia zalety najnowszych transakcji.
www.4investors.de: Mutares był we wrześniu bardzo zajęty. Zacznijmy od zbliżającej się sprzedaży Nordec. Cele roczne powinny być namacalne, zwłaszcza jeśli chodzi o zarobki?
Laumann: Niewątpliwie zrobiliśmy duży krok z wyjściem z Nordec, zwłaszcza że możemy teraz zrealizować całkowitą sprzedaż, w przeciwieństwie do IPO, które jest opcją alternatywną. Mamy też w przygotowaniu jedną lub drugą transakcję, choć trudno mówić o środowisku, które można rzetelnie zaplanować w obecnej ogólnej sytuacji pogodowej, ale nasza prognoza na rok obrotowy 2022 jest aktualna.
www.4investors.de: Kupując fabrykę przekładni w Bordeaux od Magna, kupujesz dodatkowe 200 milionów euro sprzedaży. Kiedy słyszysz Getriebewerk, początkowo brzmi to trochę „staroszkolnie” w sektorze motoryzacyjnym. Co sprawia, że to przejęcie jest tak interesujące dla Mutares?
Laumann: Przejęcie jest dla nas rzeczywiście bardzo dochodowe. Mamy tutaj kilka aspektów. Mamy znaczące synergie w obszarze obróbki skrawaniem z naszymi spółkami portfelowymi PrimoTecs i Cimos, a samochody elektryczne również potrzebują skrzyń biegów, choć znacznie mniej skomplikowanych. To już druga umowa z Magną w bardzo krótkim czasie, co wyraźnie podkreśla zaufanie do zdolności Mutares.
www.4investors.de: W raporcie podkreślili Państwo strategiczne dopasowanie niedawnego przejęcia przez Magna CIMOS, PrimoTECS Group, KICO i ISH Group. Czy są plany utworzenia dużego z wymienionych jednostek?
Laumann: Oczywiście naszym celem jest zawsze wykorzystanie synergii, a tym samym zwiększenie wydajności w całym portfolio. Jest to szczególnie łatwe do wdrożenia w naszym sektorze motoryzacyjnym, ponieważ produkty, maszyny i procesy robocze są bardziej podobne niż w innych branżach z naszego portfolio. W rzeczywistości wymienione firmy bardzo dobrze do siebie pasują i niezależnie od prawnej separacji uważam, że są one ściśle powiązane operacyjnie.
www.4investors.de: Zakup części Grupy Arriva przynosi kolejne 400 milionów euro rocznej sprzedaży. Jednak Deutsche Bahn, jako spółka dominująca, miała trudności z restrukturyzacją. Jakie inne podejście ma Mutares z Arriva?
Laumann: To, co nas wyróżnia, to nasze przedsiębiorcze podejście. Dla nas oznacza to, że firma ma możliwość swobodnego rozwoju i rozwoju i nie jest osadzona w „ramach” matki. W szczególności w Arriva w Danii dostrzegamy duży potencjał w procesach dotyczących oferty, przetwarzania wewnętrznego i struktury organizacyjnej. Jestem bardzo zadowolony z zakupu tego biznesu, nad transakcją, nad którą pracujemy od ponad roku.
www.4investors.de: Ogólnie rzecz biorąc, dokonali Państwo ostatnio przejęć, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym. Czy cele w tej dziedzinie są obecnie szczególnie tanie, czy korporacjom szczególnie zależy na pozbyciu się balastu?
Laumann: Generalnie rurociąg jest dość dobrze wypełniony, ale spodziewam się lekkiego spowolnienia w IV kwartale. Korporacje wykorzystują czasy kryzysu do zmiany swojej pozycji, a często także do skupienia się na swojej podstawowej działalności. To jest nasza szansa. Niezależnie od obecnej sytuacji uważam, że branża motoryzacyjna jest w stanie wstrząsu i jest dla nas jeden lub dwa atuty.
www.4investors.de: Nie obawiasz się ryzyka klastra? Jak zarządzasz ryzykiem w szczególności w sektorze motoryzacyjnym, biorąc pod uwagę trudne otoczenie gospodarcze?
Lauman:W zasadzie nasze portfolio jest dobrze zbilansowane w trzech obszarach: motoryzacja i mobilność, technologia i inżynieria oraz towary i usługi, dzięki czemu żaden obszar nie jest zbyt duży. W poszukiwaniu celów jesteśmy oportunistyczni, jeśli nadarzy się okazja, to ją wykorzystujemy. Kryzys jest dla nas zawsze szansą i wyłaniamy się jako zwycięzcy.
www.4investors.de: Po zakończeniu obecnie raportowanych transakcji, jak wygląda Mutares pod względem sprzedaży na poziomie grupy i jakiego wpływu na zarobki spodziewasz się na poziomie holdingu?
Laumann: W ujęciu rocznym mamy sprzedaż znacznie przekraczającą 4 miliardy euro; Jak zawsze, efekt dochodowy na poziomie holdingu to przewidywalny dochód z usług konsultingowych, który ma być bardzo wysoki natychmiast po przejęciu.
www.4investors.de: Jak wygląda potok transakcyjny przez resztę roku? Czego jeszcze mogą oczekiwać akcjonariusze? Czy nadal możemy spodziewać się podobnie wysoko przychodowych akwizycji jak dwie poprzednie?
Laumann: W tym roku kupiliśmy już znacznie ponad 1 miliard euro ze sprzedaży, a plan sprzedaży wygląda bardzo dobrze, zwłaszcza w krajach skandynawskich i Francji. Spodziewam się jednak ochłodzenia w IV kwartale i na początku przyszłego roku. Na pewno nie odpoczywamy, a jeśli jest dobry interes, to zrobimy. Jednocześnie obecnie jeszcze wyraźniej skupiamy się na rurociągu wyjściowym.