Komisja Europejska proponuje zniesienie ceł importowych na surowce do produkcji nawozów azotowych, z wyjątkiem dostaw z Rosji i Białorusi. Odpowiedni projekt uchwały został opublikowany w „Dzienniku Urzędowym” Unii Europejskiej.
Dokument przewiduje zerowanie do końca 2024 r. ceł importowych na amoniak i mocznik, które obecnie wynoszą odpowiednio 5,5% i 6,5%. W przypadku produktów z Rosji i Białorusi cła pozostaną na tym samym poziomie.
Proponowany środek pomoże zdywersyfikować dostawy surowców do produkcji nawozów i zmniejszyć zależność od Rosji – zauważa Komisja Europejska. W obliczu aktualnej sytuacji rynkowej wywołanej znacznym wzrostem cen surowców oraz sankcjami wobec Rosji – drugiego co do wielkości dostawcy nawozów azotowych w UE – regulator wzywa do jak najszybszego zniesienia ceł, jeszcze przed początkiem jesieni sezon siewu.
Unia Europejska pokrywa znaczną część zapotrzebowania na amoniak i mocznik do produkcji nawozów azotowych poprzez dostawy zewnętrzne. W 2021 r. UE importowała 2,9 mln ton amoniaku o wartości 1,3 mld euro i 4,7 mln ton mocznika o wartości 1,8 mld euro. Ponad 60% tych ilości zostało sprowadzonych bezcłowo – z krajów, które mają preferencje w dostępie do rynku UE. Rosja odpowiadała za 29% europejskiego importu amoniaku w ubiegłym roku. Udział Rosji i Białorusi w dostawach mocznika na rynek UE wyniósł 24%.
Na podstawie tych danych KE szacuje straty budżetowe z tytułu zerowania ceł na 11 mln euro rocznie.
Wcześniej europejskie media informowały, że UE rozważa zniesienie części sankcji wobec siedmiu rosyjskich banków w celu zapewnienia handlu żywnością i nawozami.